Ciekawe programy do usuwania oprogramowania typu spyware

Spyware to bardzo złośliwe oprogramowanie szpiegujące, które nie tylko wykrada informacje na temat użytkownika, ale może też wprowadzać szkodliwe zmiany na komputerze i w przeglądarce internetowej. Objawem zainfekowania urządzenia jest znaczne spowolnienie pracy oraz m.in. zmiana strony startowej czy samej wyszukiwarki. Nie każdy program antywirusowy radzi sobie z tego typu oprogramowaniem. Na szczęście dostępne są skuteczne i darmowe programy wyspecjalizowane w wynajdywaniu i usuwania spyware. Oto nasze propozycje.

Malwarebytes

Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy program, który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem nie tylko oprogramowania spyware, ale także malware czy ransomware. Program jest dostępny w dwóch wersjach: płatnej i bezpłatnej. Różnią się tym, że w pierwszym przypadku użytkownik ma zagwarantowaną ochronę w czasie rzeczywistym.

Warto wiedzieć

Malwarebytes po pobraniu ze strony producenta instaluje się w wersji premium. Po 14 dniach część funkcji wygasa i wtedy można albo wykupić pakiet, albo poprzestać na wersji darmowej.

Obsługa programu jest bardzo prosta – wystarczy uruchomić skaner, który dokładnie sprawdzi, czy przypadkiem na komputerze nie gnieździ się groźne oprogramowanie. Wówczas wystarczy potwierdzić usunięcie szkodników.

Dr. Web Curelt!

Ten program łączy w sobie funkcje skanera anty-malware oraz narzędzia antywirusowego. Cechuje go znakomita uniwersalność, choć nie polecamy stosować go zamiast specjalistycznego antywirusa. Dr. Web Curelt! świetnie radzi sobie z wyszukiwaniem zagrożeń na komputerze, a następnie z ich usuwaniem. Lista jego talentów jest bardzo długa,  wysoką czułość filtrów potwierdzają użytkownicy. Dodatkową zaletą jest lokalizowanie i usuwanie niechcianych wtyczek do przeglądarki.

HijackThis

Ten program polecamy wyłącznie zaawansowanym użytkownikom, którzy potrafią odczytywać logi i świadomie podejmować decyzje o usunięciu niechcianych wpisów w rejestrze systemu Windows. To podstawowa umiejętność HijackThis. Program jest bardzo drobiazgowy, szczegółowo skanuje system w poszukiwaniu złośliwych wpisów, które są główną przyczyną zmian w przeglądarce czy autostarcie systemu.

Po sporządzeniu raportu z logami, program umożliwia usunięcie złośliwych kodów. Decyzję podejmuje jednak użytkownik, dlatego można łatwo niechcący wyrządzić szkody w systemie i zdestabilizować pracę komputera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.