Dlaczego warto zakleić wbudowaną kamerkę internetową w laptopie?

Zdecydowana większość oferowanych na rynku laptopów jest wyposażonych we wbudowane kamerki internetowe – to takie małe oczko pośrodku szczytu monitora. Dzięki temu urządzeniu możemy korzystać z wideo rozmów np. za pośrednictwem Skype'a. Jest to więc wygodne, ale także potencjalnie bardzo niebezpieczne, o czym niestety przekonuje się coraz więcej osób. Jeśli Twój laptop jest wyposażony w kamerkę internetową, przeczytaj o powodach, dla których warto ją... zakleić.

Ryzyko zhakowania jest naprawdę realne

Hakerzy wykorzystują coraz więcej opcji, dzięki którym mogą wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Samo przejmowanie kontroli nad komputerem i szyfrowanie danych w celu uzyskania okupu już im nie wystarcza. Coraz częściej przestępcy zasadzają się na naszą prywatność. I to dosłownie.

Kamerka internetowa to dla nich bardzo łatwy cel. Jeśli haker przejmie nad nią kontrolę, może – bez wiedzy użytkownika – zrobić swojej ofierze kompromitujące zdjęcia lub nagrać film. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której urodziwa właścicielka laptopa nieuważnie zostawia komputer włączony, a następnie zaczyna się przebierać. Haker zrobi jej intymne zdjęcia, a następnie będzie ją szantażować ich upublicznieniem.

Inną, wbrew pozorom dość powszechną sytuacją, jest szantażowanie par, które – pisząc wprost – uprawiały seks przed obliczem kamerki internetowej i nawet nie zdawały sobie sprawy, że ktoś może ich podglądać. Przestępca będący w posiadaniu takiego wideo z łatwością wyłudzi okup, bo raczej nikt nie zaryzykuje wycieku kompromitującego filmu do sieci.

Zaklej kamerkę internetową!

To dość prymitywny, ale naprawdę skuteczny sposób na to, aby zabezpieczyć się przed opisanymi sytuacjami. Nawet jeśli nie robisz przed komputerem niczego dwuznacznego, to i tak warto chronić swój wizerunek. Zwykła taśma klejąca wystarczy.

Ciekawostka

Do zaklejenia kamerki internetowej w laptopie przyznali się już m.in. szef Facebooka Mark Zuckerberg oraz szef amerykańskiego FBI. To świadczy o tym, że zagrożenie jest naprawdę realne.

Zaklejenie kamerki internetowej jest zdecydowanie najlepszą opcją, jeśli i tak z niej nie korzystasz. Możesz jednak po prostu wyłączyć urządzenie w sposób systemowy z poziomu Menedżera Urządzeń systemu Windows. Pamiętaj również o zabezpieczeniu komputera dobrym programem antywirusowym – przestępcy najczęściej hakują kamerki po wykonaniu ataku phishingowego.

Problem jest jak najbardziej poważny i będzie przybierać na sile, skoro na YouTube pojawiają się już poradniki hakowania kamerek w laptopach dla domorosłych hakerów. Dlatego zaklej kamerkę i nie daj przestępcom szans na szantaż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.