Ile kosztuje dobry program antywirusowy?

W dobie ogólnodostępnych bezpłatnych programów antywirusowych maleje zainteresowanie komercyjnymi wersjami oprogramowania, czyli takimi, których licencje trzeba po prostu wykupić. Tymczasem wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że płatne programy oferują znacznie więcej użytecznych funkcji, realnie zwiększających bezpieczeństwo komputera czy urządzenia mobilnego. Powinni to sobie uświadomić przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy często korzystają z darmowych programów nielegalnie, choć nawet o tym nie wiedzą. Ile w takim razie kosztuje dobry program antywirusowy?

Cena zależy od marki produktu i liczby funkcji

Wiadomo, że antywirusy czołowych firm, takich jak Kaspersky, McAffe czy AVG, są najdroższe, ale to wynika z prostego faktu: firmy te wypracowały sobie silne marki, które cieszą się zaufaniem użytkowników. A właśnie za zaufanie płaci się w tej branży najwięcej. Mimo to nawet antywirus z wysokiej półki nie powinien zbytnio nadszarpnąć budżetem użytkownika.

W przypadku programów przeznaczonych do użytku domowego, ceny rocznych licencji zaczynają się od około 60 złotych. Użytkownicy firmowi zapłacą wyraźnie więcej, bo od 90-100 złotych za licencję dla jednego stanowiska. Warto jednak pamiętać, że odnowienie licencji z reguły jest tańsze niż jej zakup.

Uwaga na podejrzanie tanie oferty!

Programy antywirusowe należy kupować z pewnego źródła, a więc w sklepach komputerowych czy nawet bezpośrednio u producentów. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nabywamy produkt oryginalny, posiadający wsparcie dewelopera i w pełni sprawny. Niestety, w naszym kraju kwitnie proceder handlu nielegalnymi kluczami do programów antywirusowych, które można kupić na popularnym portalu aukcyjnym.

 

Takie klucze są podejrzanie tanie – kosztują już od kilku złotych. Łatwo się więc domyślić, że coś tutaj nie gra. Rozwiązanie zagadki jest banalnie proste. Klucze albo pochodzą z kradzieży (zostały wyniesione z firmy przed ich aktywacją) albo są już nieaktualne. W obu sytuacjach użytkownik na 99% nie będzie mógł uruchomić programu na swoim urządzeniu. Co gorsza – nie może liczyć na żadne wsparcie ze strony producenta, a tym bardziej sprzedawcy.

Warto polować na promocje

Producenci programów antywirusowych regularnie organizują wyprzedaże swoich produktów – najczęściej następują one na przełomie roku, gdy szykowane są już premiery najnowszych odsłon oprogramowania. Na promocje można także liczyć w sklepach z elektroniką i komputerami. Bardzo często program antywirusowy jest także gratisem do zakupu komputera czy urządzeń peryferyjnych.

Cena oryginalnego, wyposażonego w wiele funkcji programu antywirusowego dobrej marki nie może odstraszać. Za kilka czy kilkanaście złotych miesięcznie fundujemy sobie wysoki poziom bezpieczeństwa, a to przecież jest w dzisiejszych czasach bezcenne.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.