Sprzedajesz urządzenie? Pamiętaj o usunięciu wszystkich danych!

Urządzenia elektroniczne służą nam nie tylko do pracy, ale także do podkreślania swojego statusu społecznego i zaspokajania zachcianek. Większość z nas to gadżeciarze, którzy ciągle polują na nowości i regularnie wymieniają różne sprzęty, byle tylko nadążać za trendami. Stary sprzęt, np. komputer, tablet czy laptop, można bez problemu odsprzedać, o ile ma on jeszcze jakąś wartość. Jednak pamiętaj, aby przed pozbyciem się urządzenia elektronicznego, dokładnie usunąć z niego wszystkie dane!

Jak usunąć dane z komputera?

W przypadku komputerów osobistych sprawa jest dość prosta. Najlepiej tuż przed sprzedażą przeinstalować cały system operacyjny – leniwym polecamy natomiast skorzystanie z funkcji przywracania systemu do ustawień fabrycznych. Koniecznie trzeba też wyczyścić wszystkie dane przeglądarki internetowej oraz oczywiście zawartość dysku twardego. Stary dobry format dysku powinien załatwić sprawę, jednak jeśli chcesz mieć pewność, że nikt niepowołany nie odzyska usuniętych danych, lepiej skorzystać z opcji czyszczenia dysku.

Czyszczenie polega na nadpisywaniu starych plików nowymi i przypadkowej zawartości – są więc one bezużyteczne dla potencjalnego przestępcy. Taką funkcję posiadają niektóre programy antywirusowe (a właściwie rozszerzenia do nich). Możesz także znaleźć specjalny program w sieci lub skorzystać z pomocy serwisu komputerowego (także zdalnej).

Pamiętaj!

Przed wyczyszczeniem danych nie zapomnij o wykonaniu ich backupu – w przeciwnym razie utracisz je bezpowrotnie.

Co z urządzeniami mobilnymi?

Choć raczej nie magazynujemy zbyt wielu poufnych danych na naszych smartfonach i tabletach, to także przed sprzedażą tych urządzeń należy przeprowadzić dokładne czyszczenie pamięci. Zaczynamy od usunięcia klienta poczty (np. Gmail) i oczywiście zmiany hasła do konta e-mail. Następnie korzystamy z funkcji przywracania systemu do ustawień fabrycznych – procedura może się różnić w zależności od konkretnego systemu.

Nawet zastosowanie procedury przywracania telefonu do ustawień fabrycznych nie gwarantuje, że usuniesz wszystkie dane. Specjalista nadal będzie mógł je odzyskać. Dlatego najlepiej jest ręcznie pousuwać to, co może mieć potencjalnie wartość dla przestępcy i koniecznie pozmieniać wszystkie hasła do logowania do różnych kont.

Jak zwykle wiele osób może uznać, że takie zabiegi są przesadą, jednak gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo danych, to nie należy się cofać przed niczym. W końcu nigdy nie wiesz, kto tak naprawdę kupi Twoje urządzenie i w jakim celu to robi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.