Zabezpieczenie domowej sieci WiFi w 4 krokach

Technologia WiFi bardzo ułatwiła nam wszystkim życie. Coraz mniej osób korzysta z klasycznej metody podłączania urządzenia do Internetu za pośrednictwem kabla sieciowego. W większości firm i domów znajdują się już routery umożliwiające jednoczesne korzystanie z Internetu z kilku urządzeń. Problem w tym, że ogromna część takich domowych sieci WiFi jest źle zabezpieczona. Właściciele albo nie wiedzą, jak to zrobić, albo w ogóle nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Na szczęście porządne zabezpieczenie domowej sieci WiFi jest bardzo proste. Podpowiemy Ci, jak to zrobić w 4 krokach.

Krok 1. Zmiana nazwy sieci

Od tego warto zacząć, ponieważ dzięki nadaniu sieci własnej nazwy, będzie Ci o wiele łatwiej ją rozpoznać. Z reguły jest tak, że sieć automatycznie otrzymuje nazwę urządzenia sieciowego, czyli routera. Może to być więc Dovado-85-BE-258. Taka nazwa nie jest przyjazna użytkownikom, za to bardzo zachęca potencjalnego przestępcę chcącego zhakować Twoją sieć. Może on bowiem założyć, że skoro nie umiesz (lub Ci się nie chce) zmienić nazwy sieci, to nie zmieniłeś też pozostałych ustawień fabrycznych.

Krok 2. Zmiana danych dostępowych do routera

Praktycznie każdy router po wyjęciu z opakowania ma ustawione takie (lub bardzo podobne) dane dostępowe:

Login: admin

Hasło: 1111 lub admin

Przestępcy oczywiście o tym wiedzą i czasami próbują w ten banalny sposób przejąć kontrolę nad domowymi sieciami WiFi swoich niczego nieświadomych ofiar. Dlatego koniecznie zmień te dane w ustawieniach routera!

Krok 3. Ustaw mocne hasło logowania do sieci

Tutaj nie ma się za bardzo nad czym rozwodzić. Mocne hasło to takie, którego nie da się złamać w kilka minut. Powinno się składać z co najmniej kilkunastu znaków różnej wielkości, cyfr i znaków specjalnych.

Krok 4. Ustaw sieć dla gości

Jeśli często odwiedzają Cię goście i niekoniecznie chcesz się z nimi dzielić hasłem do sieci ogólnej (bardzo rozsądnie), to musisz ustawić dla nich osobną sieć, o innej nazwie i z osobnym hasłem. Tutaj także zadbaj, aby hasło było silne i przekazuj je wyłącznie osobom, do których masz zaufanie. Pamiętaj również, aby regularnie zmieniać hasło zarówno do sieci ogólnej, jak i gościnnej.

Wykonanie tych 4 kroków zapewni Ci podstawowe bezpieczeństwo, które jednak nie jest w żaden sposób gwarantowane. Poza zabezpieczeniem domowej sieci WiFi musisz także pamiętać, aby chronić oprogramowaniem antywirusowym wszystkie urządzenia, z których korzystasz w domu: komputer, smartfon i tablet.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.